Několik rad a zkušeností s ošetřováním , čištěním obuvi nebo problémy
Trošku na úvod
Boty jsou čitelné a řeknou o Vás hodně. Škoda, že si ještě někteří lidé neuvědomují, že boty jsou téměř vizitkou každé osoby. Podle bot můžete odhadnout i charakter lidí. Až budete mít chuť a náladu někde ve frontě, na ulici, při pracovní schůzce, v autobuse nebo třeba na večírku, zkuste se na boty zaměřit a sami najdete spoustu odpovědí, jací lidé jsou kolem Vás. Boty jsou často součástí životní filozofie. Je to styl. Na první pohled uvidíte, jak o svou obuv lidé pečují a jakou si vyberou pro různé aktivity či příležitosti nebo jakou zvolí k typu svého oblečení. Něco jako zrcadlo…...péče o boty prozradí i jak pečujete o sebe a své okolí, prozradí Vaši preciznost, náladu, optimismus, pesimismus, ale i lhostejnost či nedbalost, Váš vkus, Váš postoj i Vaše postavení. Boty mají svou vlastní řeč………...vzpomínka na jednoho úžasného „Pana“ učitele, citát z doby, kdy vlastnit boty byl luxus. „Nezaleží na zevnějšku, ale na tom, jak pečujete o své boty“
Nejjednodušší radou je mít boty čisté a ošetřené speciálními krémy a impregnacemi, kterých je na trhu nepřeberné množství, ale mnoho lidí dnes nemá čas tyto prostředky shánět a pak následně se ještě preventivně zabývat ošetřováním, a tak jejich obuv brzy vezme za své a nevypadá dobře.
Rychlá a efektivní rada pro kvalitní boty typu - sportovní obuv, plátěné tenisky, boty z umělých materiálů, nubuku (umělá semiš), ale i boty kombinované s textilem, kůží, semiší a s vnitřní textilní stélkou. Jednoduše vložte do pytle na praní prádla (lze koupit třeba v dm drogerii a když nemáte, tak poslouží například starý povlak od polštáře) vložte do pračky s nějakým prádlem jako třeba deka na pláž nebo koupelnové předložky apod., ale zvolte něco, co máte vyzkoušeno, že nepouští barvu. To především pro to, aby boty v pračce při praní a ždímání nelítaly, neodíraly se a neobarvily se. Pračku nastavte na nejkratší prací program s nižší teplotou (např. 30° a s běžným ždímáním 1000 – 1400 ot.), nasypte doporučenou dávku svého oblíbeného prášku na praní (ne bělícího) a nechte vyprat. Po usušení jsou boty jako nové. Kdo má malé děti, tak to určitě už vyzkoušel. Kožené prvky po uschnutí natřete samolešticím krémem nebo přetřete lešticí houbičkou. Ale pozor, prát nekvalitní lepené boty od „no-name“ dodavatelů jen na vlastní nebezpečí. Lze vyprat i celokožené tenisky, ale to necháváme na Vašem rozhodnutí.
Kožená obuv se velmi dobře čistí emulzí z oleje (dobrý je sezamový, ale vyzkoušeno i s olivovým) a citrónu (nebo nějakého světlého octu). Emulze (kuchaři znají, do uzavíratelné nádobky dáme olej s citrónem v poměru 1:1, chvíli protřepeme a vznikne krémová emulze). Jemným hadříkem namočeným v emulzi, pečlivě boty očistěte. Přírodní kůže nejprve ztmavne, ale po chvíli zase získá původní barvu (případně vyzkoušejte na méně viditelné části boty). Kůže po uschnutí „prokoukne“, následně ji jen přetřete rychlým samolešticím krémem. Emulzí jdou také dobře vyčistit dnes moderní bílé podešve (podrážky). Skvrny od asfaltu dobře vyčistíte obyčejným máslem. Nechte máslo chvíli působit a jemně roztírejte. Asfalt povolí.
Nejrychlejší osvědčenou metodou je čištění obuvi jemným mokrým namydleným hadříkem (nejlépe mýdlo Dove – nevysušuje a neodbarvuje). Botu očistěte, nechte oschnout a následně natřete samolešticím ochranným krémem, dle barvy obuvi. Ale časem se barvená kůže díky vlhkosti odírá.
Semišové boty, to je trochu horší zábava. Bláto odstraníte například hrubou molitanovou houbou. Samozřejmě se prodávají speciální kartáče. Ale fleky třeba od vylitých nápojů, to už je horší. U světlé semišové obuvi, lze zvážit opět vyprání v pračce s opravdu nízkou teplotu a s velmi malým množstvím pracího prášku a při sušení je potřeba boty vycpat např. novinami, aby se bota vyhladila. Po uschnutí je nutné semiš vykartáčovat a následně boty ošetřit speciálním ošetřujícím a ochranným sprejem na semiš. Ale u tmavé semišové obuvi riskujete zesvětlení barvy obuvi. Tady je bohužel nutné si najít na trhu speciální čisticí prostředek.
Pro zimní období máme velmi osvědčenou, vyzkoušenou radu. Kožené očištěné boty natřete bezbarvým balzámem se včelím voskem. V naší nabídce naleznete balzám na kůži Renapur. Obsahuje výtažky z včelího vosku a jojobového oleje. Tato směs skvěle ošetří Vaše kožené boty, ale lze použít i na imitaci kůže. Balzám kůže velmi rychle nasákne a zabrání vzniku skvrn od soli a zároveň je bota velice odolná proti vlhkosti. Voda po botě prakticky steče. Hadříkem nebo molitanovou houbičkou (součástí balení) nasatou balzámem rychle přetřete minimálně nekritičtější části obuvi a jdete. Balzám rychle zasychá, takže následně můžete i přetřít Vaším oblíbeným samolešticím krémem nebo houbičkou. Doporučujeme, samozřejmě podle počasí, několikrát za zimu zopakovat. Nikdy nebudete už trpět v promáčených botách třeba celý den v práci. Balzám na kůži můžete použít i na kožené sedačky, kabelky, autosedačky a podobně. Asamozřejmě ideální ochrana i na outdorové trekové boty. takže vyletnící a milovníci peších tůr využijí tento balzám i v létě, praktycky celoročně.
A semišová obuv zimě? Krásná a moderní, ale vždy je potřeba používat speciální impregnace. Pak Vám dlouho vydrží a bude vypadat vždy dobře. Obuv je nutné před použitím dobře vyčistit speciálním kartáčem nebo hrubou molitanovou houbou, jinak impregnace hůře přilne a nepůsobí. Totéž platí pro zimní obuv z textilních materiálů.
Koupili jste si obuv a po celodenním nošení zjistíte, že Vás někde tlačí? Nabízí se tři možnosti. Už jste ji ochodili a vrací se špatně, takže někomu věnovat nebo vyhodit……ne, je tu druhá možnost použít speciální sprej (nabízíme v e-shopu) pro roztažení obuvi (kožené). Obuv vystříkáte a se silnějšími ponožkami v ní strávíte večer a jednoduše rozchodíte, dokud nevyschnou. Pokud ani to nepomůže, tak je tu ještě třetí možnost. Kritická místa překryjete silnějším hadříkem, utěrkou apod. a na pevném podkladu rozklepete kladívkem. Kůže se poddá a změkne. Pro obuv z koženky připadají pouze verze 1 a 3. A textilní obuv nebo nubuk většinou časem povolí.
Potí se vám nohy? Existují speciální pudry proti pocení, některé celkem fungují, ale rozhodně doporučujeme občas boty vystříkat speciálním sprejem (nabízíme v e-shopu), který boty desinfikuje a zbaví zápachu. Vždy nechte boty řádně proschnout. Ideální je obuv často střídat, aby vyschly opravdu dokonale.
Obuv Vám obarvila ponožky? Můžete samozřejmě reklamovat, ale upřímně, většina dodavatelů řeší tento problém vystříkání obuvi speciálním sprejem proti barvení. A věřte, funguje. Takže pokud nechcete trávit čas, velmi často neúspěšnou reklamací, mějte ho doma po ruce.
Máte obavy dávat tenisky do pračky? Máme také trik
Použijte jedlou sodu, prací prášek , rozmýchejte v malém množství teplé vody (nebo tekuté mýdlo na praní, třeba Jelen) a starým zubním kartáčkem očistěte podrážku - boční podešev a následně vykartáčujte celé boty. Po té opláchněte boty v tekoucí teplé vodě a boty nechte řádně vysušit. Někdy je tento způsob šetrnější jelikož spuosty prapodivných výrobců bot používá nevyzpytatelná lepidla, která se mohou v pračce uvolnit a způsobí nažloutlé skvrny....ale stalo se mi to jen jednou :)
NOVINKA nápady jak si šněrovat tkaničky. Mějte boty s vlastní image
Těšíme se na Vaše další náměty a dotazy, rádi budeme tuto sekci doplňovat. Ptejte se na vše, co Vás s obuví zajímá nebo trápí.
Děkujeme a přejeme pohodové obutí
Můžete si vybrat na našich stránkách nebo dát like na našem